Sakarya Havadis

REKLAM ALANI

(980x100px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

SUBÜ’nün enerji projesine TÜBİTAK ödülü

SAKARYA UYGULAMALI BİLİMLER ÜNİVERSİTESİ (SUBÜ) ÖĞRETİM ÜYELERİNDEN DOÇ. DR. MURAT KARABACAK YÜRÜTÜCÜLÜĞÜNDE ÇALIŞMALARI TAMAMLANAN DEĞİŞKEN HIZLI RÜZGAR TÜRBİNLERİNE YÖNELİK PROJE TÜBİTAK TARAFINDAN PROJE PERFORMANS ÖDÜLÜ’NE LAYIK GÖRÜLDÜ. PROJE İLE TÜRBİN VERİMİNİN YÜZDE 10 CİVARINDA ARTTIRILMASI SAĞLANDI.

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
SUBÜ’nün enerji projesine TÜBİTAK ödülü
329 views
02 Şubat 2021 - 18:01
REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Sakarya Uygulamalı Bilimler Üniversitesi (SUBÜ) öğretim üyelerinden Doç. Dr. Murat Karabacak yürütücülüğünde çalışmaları tamamlanan değişken hızlı rüzgar türbinlerine yönelik proje, TÜBİTAK tarafından Proje Performans Ödülü’ne layık görüldü. Proje ile türbin veriminin yüzde 10 civarında arttırılması sağlandı.

SUBÜ Elektrik-Elektronik Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Murat Karabacak yürütücülüğünde çalışmaları gerçekleştirilen ‘Değişken Hızlı Rüzgar Türbinlerinin Rüzgar Sensörsüz Maksimum Güç İzleme Tabanlı Doğrusal Olmayan ve Tam Uyarlamalı Denetimi’ başlıklı proje TÜBİTAK tarafından Proje Performans Ödülü’ne layık görüldü. SUBÜ Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Ali Fuat Boz, Düzce Üniversitesi Elektrik-Elektronik Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Murat Kale, SUBÜ Elektrik- Elektronik Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Mustafa Zahit Yıldız ve Celal Bayar Üniversitesi Mekatronik Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Dr. Mevlüt Karaçor’un da yer aldığı ekiple yoğun çalışmalar neticesinde projeyi tamamladıklarını vurgulayan Karabacak, yenilenebilir enerjide verimin daha da arttırılması ve yerelleşme noktasında katkı sağlamayı hedeflediklerini belirtti.

TÜBİTAK 1001 Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Projelerini Destekleme Programı kapsamında desteklenen projede rüzgar türbinlerinin veriminin arttırılması konusuna odaklandıklarını vurgulayan Doç. Dr. Murat Karabacak, “Yaptığımız çalışmalar sayesinde bir rüzgar türbinine ait olan güç elektroniği donanımlarını ve elektronik kontrollü bir rüzgar türbini fiziksel emülatörünü proje kapsamında tasarlamayı başardık. Geliştirdiğimiz maksimum güç izleme algoritmasını laboratuvar ortamında emülatör ile farklı rüzgar profilleri için test ettik ve türbin verimini yüzde 10 civarında arttırmayı başardık. Ekibimizde bursiyer öğrencilerimiz yer aldı. Bu öğrencilerimiz proje konusu ile doğrudan ilgili iki yüksek lisans tez çalışmasını başarıyla tamamladılar” dedi.

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
REKLAM ALANI

(336x280px)

Anasayfa Sağ Bloka Esnek veya Sabit ölçülerde SINIRSIZ reklam alanını şablon olarak ekleyebilirsiniz. Şuan örnek olarak sadece 2 reklam kullanıldı.
POPÜLER FOTO GALERİLER
POPÜLER VIDEO GALERİLER

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.