Sakarya Havadis

REKLAM ALANI

(980x100px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

SAÜ’de “Kur’an-ı Kerim ve Sünnette Eğitim Yöntem ve Teknikleri” konferansı

SAKARYA ÜNİVERSİTESİ İLAHİYAT FAKÜLTESİNDE ARAPÇA ÖĞRENCİ TOPLULUĞUNUN (MÜLTEKA LÜGATİ’D-DAD) KATKILARIYLA, İLAHİYAT FAKÜLTESİNDE MİSAFİR ÖĞRETİM ÜYESİ OLARAK BULUNAN UMMAN SULTAN KABUS ÜNİVERSİTESİ ÖĞRETİM ÜYESİ DOÇ. DR. MEYMÛNE EZ-ZİDGÂLÎ TARAFINDAN “KUR’AN-I KERİM VE SÜNNETTE EĞİTİM YÖNTEM VE TEKNİKLERİ” BAŞLIKLI BİR KONFERANS GERÇEKLEŞTİRİLDİ.

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
SAÜ’de “Kur’an-ı Kerim ve Sünnette Eğitim Yöntem ve Teknikleri” konferansı
99 views
27 Aralık 2021 - 12:10
REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Sakarya Üniversitesi İlahiyat Fakültesinde Arapça Öğrenci Topluluğunun (Mülteka Lügati’d-Dad) katkılarıyla, İlahiyat Fakültesinde Misafir Öğretim Üyesi olarak bulunan Umman Sultan Kabus Üniversitesi öğretim üyesi Doç. Dr. Meymûne ez-Zidgâlî tarafından “Kur’an-ı Kerim ve Sünnette Eğitim Yöntem ve Teknikleri” başlıklı bir konferans gerçekleştirildi.

Sunuculuğunu Arş. Gör. Semra Kaya Aitaouri’nin yaptığı ve Öğr. Gör. Sümeyye Atıcı tarafından Arapçadan Türkçeye çevrilen program, İlahiyat Fakültesi Konferans Salonunda gerçekleştirildi. Programa, Cezayir Naama Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Safi Habib, İlahiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ahmet Bostancı, Dekan Yardımcısı Dr. Öğr. Üyesi Şükrü Şirin, bazı öğretim üyeleri ve öğrenciler katıldı.

Doç. Dr. Meymûne ez-Zidgali, konuşmasının başında kendisine Sakarya Üniversitesi İlahiyat Fakültesi’nde Misafir Öğretim Üyesi olarak bulunma fırsatı tanınmasından dolayı İlahiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ahmet Bostancı’ya teşekkürlerini iletti. Doç. Dr. ez-Zidgali, daha sonra “öğretim yöntemleri” ve “öğretim teknikleri” kavramları hakkında bilgi vererek bu ikisi arasındaki farka işaret etti. Günümüzde okullarda ve fakültelerde uygulanan modern eğitim-öğretim yöntemlerinin birçoğunun Kur’an’ı Kerim ve Hz. Peygamberin sünneti yoluyla temellendirilebileceğini belirten Doç. Dr. ez-Zidgali, konuşmasında Kur’an’ı Kerim’de ve Hz. Peygamberin sünnetinde eğitim yöntem ve tekniklerinin nasıl yer alıp uygulandığını örnekler üzerinden anlattı.

Hz. Peygamber’in sünnetinden bazı örnekler sunarak onun sahabilere bir şey öğretmek istediğinde uygulamalı olarak gösterdiğine dikkat çeken Zidgali, “Buradan öğrencilere öğreteceğimiz her bilgiyi uygulama olarak göstermemiz gerektiğini anlıyoruz. Yine öğrenci olarak da bir şeyi öğrenmek istediğimizde onu en iyi şekilde yapmak için onu öğretici önünde uygulamayı talep etmemiz gerekiyor” ifadelerini kullandı. Doç. Dr. ez-Zidgali konuşmasının devamında kendi kendine öğrenme, gezi, olaylar yoluyla öğretme, hikaye, yardımlaşarak öğrenme, problem çözümü, araştırma, soru sorma, diyalog ve tartışma, rol model olma, örnekler verme, öğüt verme, özendirme ve sakındırma gibi birçok eğitim-öğretim yöntemine yer vererek bunların Kur’an-ı Kerim ve Hz. Peygamber’in sünnetinde ne şekilde yer aldıklarını ve nasıl uygulandıklarını çeşitli örnekler üzerinden anlattı.

Program, İlahiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ahmet Bostancı’nın Cezayir Naama Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Safi Habib ile birlikte Doç. Dr. Meymûne ez-Zidgali’ye hediye takdiminin ardından sona erdi.

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
REKLAM ALANI

(336x280px)

Anasayfa Sağ Bloka Esnek veya Sabit ölçülerde SINIRSIZ reklam alanını şablon olarak ekleyebilirsiniz. Şuan örnek olarak sadece 2 reklam kullanıldı.
POPÜLER FOTO GALERİLER
POPÜLER VIDEO GALERİLER

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.