Sakarya Havadis

REKLAM ALANI

(980x100px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Sakarya’da 146 bin kişinin ihtiyacını karşılayacak su kaynağına ulaşıldı

SAKARYA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ, 2 YILDA 10 FARKLI İLÇEDE YAPTIĞI SONDAJDA 146 BİN KİŞİNİN İHTİYACINI KARŞILAYABİLECEK 370 LİTRE/SANİYELİK İÇİLEBİLİR SU KAYNAĞINA ULAŞTI. 45 YILLIK SU HASRETİNİN BİTTİĞİ HENDEK DEREKÖY’DEN SESLENEN BAŞKAN YÜCE, “GECE-GÜNDÜZ ÇALIŞARAK 2 YILDA 10 İLÇEDE 30 FARKLI NOKTADA 146 BİN KİŞİNİN İHTİYACINI GÖREBİLECEK SEVİYEDE İÇİLEBİLİR KAYNAĞA ULAŞTIK. DOĞAL CENNETLERİMİZİ GELECEK NESİLLERE AKTARABİLMEK İÇİN ARAYIŞIMIZ DEVAM EDECEK” DEDİ. BULUNAN SUYUN, SAPANCA GÖLÜ VE AKÇAY BARAJI’NI DA BÜYÜK ÖLÇÜDE RAHATLATACAĞI İFADE EDİLDİ.

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
Sakarya’da 146 bin kişinin ihtiyacını karşılayacak su kaynağına ulaşıldı
72 views
20 Eylül 2021 - 20:10
REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Sakarya Büyükşehir Belediyesi, 2 yılda 10 farklı ilçede yaptığı sondajlarda 146 bin kişinin ihtiyacını karşılayabilecek 370 litre/saniyelik içilebilir su kaynağına ulaştı. 45 yıllık su hasretinin bittiği Hendek Dereköy’den seslenen Başkan Yüce, “Gece gündüz çalışarak 2 yılda 10 ilçede 30 farklı noktada 146 bin kişinin ihtiyacını görebilecek seviyede içilebilir kaynağa ulaştık. Doğal cennetlerimizi gelecek nesillere aktarabilmek için arayışımız devam edecek” dedi.

Sakarya Büyükşehir Belediyesi, alternatif su kaynakları noktasında başlattığı sondaj çalışmalarında mutlu sona ulaştı. 2 yıllık süreçte 10 farklı noktada yapılan sondajlarda yaklaşık 146 bin kişinin ihtiyacını karşılayacak kaynak bulundu. SASKİ tarafından oluşturulan uzman ekip, şehirde Akyazı, Geyve, Hendek, Karasu, Erenler, Kaynarca, Kocaali, Taraklı ve Pamukova olmak üzere 10 ilçede sondaj çalışmaları yürüttü. Derinliği 60 ile 200 metre arasında değişen sondajlar yapıldı. 30 mahallede toplamda 370 litre/saniye kapasiteye sahip kaynaklardan alınan numuneler, laboratuvarda incelendi ve suyun içilebilir olduğu tespit edildi.

“Gündüz gece çalıştık, 2 yılda 10 ilçede su kaynağı bulduk”

Hendek Dereköy’de alternatif su kaynağına ulaştıkları müjdesini veren Başkan Yüce, “Sakarya Büyükşehir Belediyesi olarak şehrimizin doğal kaynaklarına sahip çıkmak adına alternatif içme suyu arayışlarımızı gündüz gece çalışarak sürdürdük. 2 yılda toplamda 10 ilçede yaptığımız sondaj çalışmalarından başarılı sonuçlar aldık ve suya ulaştık. Tamamına bakacak olursak, inceleyip onayladığımız bu kaynaklar 146 bin vatandaşımızın su ihtiyacını karşılayabilir seviyede. Sondajını yaptık ve bu noktalarda suyumuz gürül gürül akıyor. Gerekli alt yapıyı oluşturduğumuzda suyu şehrin dört bir yanına taşıyabileceğiz. Bu sayede doğal cennet olan Sapanca Gölümüz, Akçay Barajı’mız, akarsularımıza da nefes aldırmış olacağız. Doğal cennetlerimizi gelecek nesillere aktarabilmek için arayışımız devam edecek” dedi.

“Dereköy’de 45 yıllık su hasretine son verdik”

Su kaynağına ulaşılan son nokta olan Hendek Dereköy’de 45 yıllık hasretin son bulduğunu ifade eden Başkan Yüce, “Kaynak suyumuz hayırlı olsun. Sadece Dereköy’de 2 bin vatandaşımızın su ihtiyacı karşılanmış ve 45 yıllık özlem bitmiştir. Emeği geçen SASKİ Genel Müdürü ve ekip arkadaşlarına şükranlarımı sunuyorum. Bu noktada iletim hattı yapılacak, elektrik hattı çekilecek ve trafo yerleştirilecek. Takriben 1 milyon TL’lik bir masraf olacak. Artık Dereköy’de sus sorunumuz bitmiş olacak. Vatandaşlarımız doya doya sularını içecekler. Su gayet berrak, tamamen içilebilir özelliğe sahip. Hemşerilerimiz kana kana içebilir. Şu anda 10 noktada sondaj çalışmalarımız devam ediyor. Çalışmanın devam ettiği 5 noktada sondaj tamamlandı” diye konuştu.

“Sakarya’da kuraklık tehdidi yaşayan kaynaklara nefes oldu”

Başkan Ekrem Yüce’nin sondaj sahasında verdiği teknik bilgiye göre su kaynağının 146 bin Sakaryalının su ihtiyacını karşılayacak seviyede olduğu öğrenildi. Altyapı çalışmaları sonrasında su kaynağı çıkarıldığı bölgedeki vatandaşlara ulaştırılacak. Su, ihtiyaç halinde kaynaktan şehrin diğer ucuna kadar verilebilecek. Büyükşehir’in yaptığı başarılı sondajla birlikte şehrin doğal kaynağı Sapanca Gölü ve Akçay Barajı büyük ölçüde rahatlayacak. Kent genelinde devam edeceği belirtilen sondaj çalışmaları, son yıllarda kuraklık tehdidi yaşayan doğal kaynakların yok olma riskini azaltacak.

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
REKLAM ALANI

(336x280px)

Anasayfa Sağ Bloka Esnek veya Sabit ölçülerde SINIRSIZ reklam alanını şablon olarak ekleyebilirsiniz. Şuan örnek olarak sadece 2 reklam kullanıldı.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.