Sakarya Havadis

REKLAM ALANI

(980x100px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Geleneksel çocuk oyunları, bu proje ile yeniden gün yüzüne çıkıyor

İL MİLLİ EĞİTİM MÜDÜRÜ FAZİLET DURMUŞ’UN DA BİZZAT OYNADIĞI GELENEKSEL OYUNLARDAN KÖREBE, SEKSEK, İSTOP, İP ATLAMA, YAĞ SATARIM GİBİ GELENEKSEL ÇOCUK OYUNLARI ETKİNLİKLERDE YER BULDU.

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
Geleneksel çocuk oyunları, bu proje ile yeniden gün yüzüne çıkıyor
46 views
23 Haziran 2021 - 15:10
REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Sakarya İl Milli Eğitim Müdürlüğü, salgın sürecinde zamanının çoğunu dijital araçlarla geçiren çocukları geleneksel çocuk oyunlarını tekrar buluşturmak için “Mahallemde Oyun Var” projesini hayata geçirdi. Proje ilk etapta pilot olarak seçilen üç okulda uygulanmaya başladı.

Sakarya İl Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından “Mahallemde Oyun Var” projesi kapsamında Camili Mahallesinde düzenlenen etkinlikte Adapazarı Osmanbey İlkokulu öğrencileri geleneksel çocuk oyunları oynadı. İl Milli Eğitim Müdürü Fazilet Durmuş’un da bizzat oynadığı geleneksel oyunlardan körebe, seksek, istop, ip atlama, yağ satarım gibi geleneksel çocuk oyunları etkinliklerde yer buldu.

Sakarya İl Milli Eğitim Müdürü Fazilet Durmuş, oyunların çocuk gelişimine büyük bir katkı sunduğunu belirterek çocukların oyun oynarken bir problem olduğunda nasıl çözeceğini, nezaket kurallarını uymayı, kaybetmenin bir son olmadığını, yeniden bir plan çizerek yürümesi gerektiğini oyun sayesinde öğrendiğini ifade etti. Yapılan anket ve araştırmalara göre, çocukların günde neredeyse bir saatten az oynadıklarının tespit edildiğini belirten Durmuş, “Bugün Sakaryamızda “mahallemde oyun var” diyerek çocuklarımızla birlikte, aslında kendi çocukluk dönemlerimize onları taşımak istedik. Çocuklarımıza bir burada oynattığımız oyunları aslında okul bahçelerinde elbette oynatıyoruz ama istedik ki bizim çocukluğumuzdaki gibi mahallelerinde güven içerisinde sokak oyunlarını oynayabilsinler. O yüzden arzu ettik ki yine mahallelerimiz, bizim çocukluğumuzdaki gibi güven içerisinde oyun oynayabildiğimiz, annelerimizin akşam saatlerinde çocuklarına pencereden seslenerek “hadi eve gel” dediği günleri tekrar yaşamayı arzu ettik. Bugün itibarı ile Adapazarımızın kurtuluşunun da 100. yılına denk gelen hafta içerisinde güzel bir anlam buldu. Yüz yıl öncesindeki gibi “mahallemde oyun var” dedik. İnşallah çocuklarımız oyun içerisinde üretebilmeyi, geliştirebilmeyi kendilerine şiar edinirler. Son söz olarak diyoruz ki, insanlar içindeki çocuğu öldürmemeli ki dünyada sevgi ve barış her daim baki kalsın” diye konuştu.

Projelerini bu etkinlikle henüz başlattıklarını, pilot mahallelerde uygulanmasının ardından tüm şehre yaymak istediklerini ifade eden Durmuş, proje ile mahalle kültürünü özümseyen, birbirinin sevincini paylaşan, birbirinin derdiyle dertlenen bir nesil yetiştirmeyi arzu ettiklerini sözlerine ekledi.

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
REKLAM ALANI

(336x280px)

Anasayfa Sağ Bloka Esnek veya Sabit ölçülerde SINIRSIZ reklam alanını şablon olarak ekleyebilirsiniz. Şuan örnek olarak sadece 2 reklam kullanıldı.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.